Boj se slimákem: tipy a rady

Nejpřirozenější způsob, jak se jich zbavit, je sbírat je. Pokud je pravidelně sbíráte ze zeleniny, je tato metoda dlouhodobě dokonce velmi slibná.

Naše tipy

● Slimáci nemají rádi světlo. Proto hledají během dne tmavý a vlhký přístřešek. Pokud rozdělíte menší prkna do záhonů na zahradě, pravděpodobně se budou plazit během dne pod nimi.
● Zvláště dobře jím chutnají listy hořčice a afrikánu. Tyto rostliny působí jako rostlinné lapače.

dva slimáci
Vytvořte bariéru

Můžete vytvořit bariéry. Pak se nemohou dostat do záhonů. Nejlepší je sázka na obnovitelný zdroj, jako je dřevo.

● Bariéra musí mít zalomený okraj, buď o 90 stupňů nebo o 45 stupňů. Pokud stavíte ochranu ze dřeva, záleží na výšce, měla by být aspoň 15 cm vysoká.
● Plot musí být zakopán nejméně 5 cm hluboko v zemi. V opačném případě se prostě proplazí pod ním.
● Tyto tvorové jsou opravdovými akrobaty. Proto se ujistěte, že žádné listy nebo rostliny nevisí přes zábranu.

kachny a pes
Přirození predátoři

Plži mají přirozené nepřátele, jako jsou ježci, ropuchy nebo kachny. Zajistěte těmto zvířatům optimální životní podmínky, ti vás za to podpoří ve vašem boji proti nim.

● Pro ježky jsou vhodné zejména hromady listů nebo mrtvého dřeva, ve kterém mohou vytvořit svůj úkryt.
● Pokud chcete v zahradě ropuchy, budete potřebovat na zahradě malý rybník. Přístřešky na pevnině nacházejí ropuchy v dírách a štěrbinách.
● Pokud je vaše zahrada obklopena plotem, můžete přemýšlet o nákupu indických kachen. Oblíbené jídlo těchto zvířat jsou právě hlemýždi.
● Slimáci proti slimákům? I to funguje: Slimák největší je plž, který jí další plže.

Použijte kávu a mech

Můžete také použít kávové nebo mechové přípravky. Kofein je někdy ještě účinnější než chemické přípravky.

● Nejúčinnější je kofeinový roztok se dvěma procenty kofeinu. Pro srovnání, šálek kávy obsahuje pouze 0,07% kofeinu. Chcete-li udělat jen jeden šálek roztoku kofeinu, je zapotřebí téměř 200 g kávy. Pro půl litru roztoku budete potřebovat asi 450 g kávy. Je to také vynikající hnojivo.
● Mech obsahuje celou řadu protilátek, které je chrání před predátory. Proto plži pohrdají mechem. Několik studií ukázalo vynikající účinnost mechových přípravků.

Nepoužívejte chemii

V hobby obchodech najdete řadu produktů na boj proti plžům, které nedoporučujeme. Protože mnoho přípravků je škodlivých i pro ostatní zvířata a látky se hromadí ve vašem ovoci nebo zelenině.

● Neměli byste v žádném případě použít prostředky obsahující Metaldehyd. Tato látka ničí sliznici hlemýžďů, ti pak umírají bolestivou smrtí. Kromě toho jsou velmi citliví na metaldehyd psi.
● Prostředek, který je dokonce schválen pro ekologické zemědělství, je fosforečnan železitý. Látka se přirozeně vyskytuje v půdě, a proto je pro životní prostředí neškodná. U hlemýžďů se fosforečnan železitý hromadí ve střevě, což způsobí, že přestanou jíst a pomalu zemřou.