Jak vybrat správnou matraci?


Tvrdost
Důležité u výběru matrace je zejména její tvrdost. Nejtvrdší matraci by si měli vybírat lidé s vyšší váhou, středně tvrdá matrace je pak typická pro většinu lidí a jsou nejčastěji používané. Nejměkčí matraci by měli používat hlavně starší lidé, matrace se tělu přizpůsobí a nevznikají pak žádné otlaky.

Důležité je také dodržovat to, aby matrace měla vždy alespoň o 5kg větší nosnost než je vaše váha.

Výška, šířka, délka
Dále je nezbytná správná výška a šířka matrace. Výška by měla být o něco delší než, kolik měříte, aby vám „nekoukaly“ nohy, minimálně by měla být delší o 20 centimetrů, šířka matrace se pak doporučuje minimálně 90 centimetrů. Podstatná je i výška matrace, většina matrací má výšku 15 centimetrů a čím je člověk starší, tím je pro něj výhodnější vyšší matrace, protože se z ní lépe vstává.

Vybírat lze i z různých materiálů matrace:
– latexové matrace – tyto matrace jsou velmi pružné a měkké, vyrobeny jsou z přírodního a umělého latexu
– pružinové matrace –  obsahují pružiny, které jsou spojeny navzájem přídavnými pérky
– gelové matrace – obsahují speciální gelové segmenty, které pomáhají uvolnit svalstvo
– pěnové matrace – mají dlouhou životnost a jsou velmi elastické, dochází k dobré provzdušenosti matrace a odvodu tepla, existuje několik druhů pěny, například studená pěna, viskoelastická pěn či bio pěna, která je vyrobena z přírodních materiálů

Potah
Při vybírání potahu matrace je dobré vybrat takový, který se dá sejmout a vyprat a zejména u alergiků je potřeba klást větší důraz na hygienu.

Doplňky
Pozornost bychom měli věnovat i doplňkům matrace, zejména lamelovým roštům, které zajišťují odvětrávání matrace, prodlužují její životnost a umožní rozložení celé váhy těla.

Cena
Důležité je také brát v potaz cenu, ta u kvalitní matrace může být poměrně vysoká, za dobrou matraci zaplatíte až několik tisíc. Za dobrý spánek a žádné bolesti zad to však stojí.