Jaké funkce plní zábradlí na schodiště

Faktem je, že ačkoliv po schodech chodí naprostá většina z nás denně, jen málokdy jim věnujeme větší pozornost. Staly se zkrátka tak běžnou součástí našich životů, že si jich sotva všimneme. Tomu napomáhá také fakt, že si v průběhu života vytvoříme svalovou paměť, která nám jejich překonávání značně usnadňuje.

Není tedy divu, že si ani neuvědomujeme, že nezbytnou součástí je mimo jiné také zábradlí. To najdeme u každého schodiště, a mnozí z nás je také používají, zvláště když takto překonávají několik pater. Jen málokdo se však zamyslí, proč jej vlastně najdeme všude a jaká je jeho funkce.

schodiste1

Tím nejdůležitějším, co pro nás dělá, je bezpochyby zajištění větší bezpečnosti. Ačkoliv se to nezdá, chůze po schodech je relativně riziková, a to oběma směry. Každé uklouznutí může mít vážné následky. A právě tomu je nutné zabránit.

Pokud nainstalujeme zábradlí na schodiště, máme možnost se jej v případě uklouznutí zachytit a zabránit tak pádu. Situace tedy nebude mít tak vážné důsledky, jaké by mohla mít.

Již také byla zmíněna ona podpůrná funkce. Ani tu nelze podcenit. Člověk se o něj může při chůzi opřít a přenést na něj část své váhy. To je zvláště užitečné, pokud stoupá nahoru. Nohy tak nesou mnohem nižší hmotnost, a to znamená, že se jim jde podstatně lehčeji.

schodiste4

Při chůzi směrem dolů nám zase slouží jako jištění. Jen málokdo se totiž cítí bezpečně při pohledu do hloubky. A nesmíme zapomenout ani na fakt, že sestupování po schodech není vlastně nic jiného, než řízený pád. Je tedy dobré, pokud si alespoň takto můžeme dodat jistotu.

S předchozími body pak souvisí i schopnost pomoci především s výstupem i lidem s pohybovým postižením či starým, kteří již nedokážou chodit tak dobře. Pokud musí navíc vyjít několik pater, pak se bez něj v mnoha případech neobejdou.

Je tedy vidět, že se jedná o veskrze užitečný vynález, který si zaslouží více pozornosti, než se mu v současné době dostává.