Je čištění koberců důležité i pro firmy?

Ačkoliv v soukromých domech a bytech již koberce poněkud vyšly z módy, v kancelářských budovách je stále najdeme. Samozřejmě to má svůj důvod. Tím je vytvoření co nejvhodnější atmosféry, přispívající k úspěšnému završení jednání.

Ovšem k tomu, aby plnil takovou úlohu, je nutné jej pravidelně čistit. Koneckonců, to je i důvod, proč již není tak používán v našich domácnostech – lino přeci jen umyjete mnohem snadněji.

koberec1

Jistě, k běžnému úklidu stačí vysavač. Avšak ani ten neodstraní veškerou špínu, zvláště pak ne tu hluboko zašlapanou. A jelikož do kanceláří chodí lidé v botách, je jasné, že jí z venku přinesou hodně. Pravidelné čištění koberců je tedy velmi důležité.

Co by se stalo, pokud bychom jej opomněli? Koberec by ztrácel svou barvu, a postupně by zešedl. Jistě, je důvod, proč je většina kancelářských koberců šedá, avšak i zde by se jednalo o značně viditelný rozdíl.

Dalším důvodem je hygiena. Asi není třeba říkat, že větší množství špíny a prachových částic rozhodně není pro člověka to nejzdravější. A je potřeba si uvědomit, že kancelářští pracovníci by to vše dýchali celý den. Zdravotní následky by pak na sebe nenechaly dlouho čekat.

koberec2

Ovšem otázkou je, kdo by měl tento úkol mít na starost. Skutečně hloubkové čištění nelze svěřit běžné uklízečce. Zde je potřeba najmout služby profesionální firmy. Jinak totiž hrozí při použití nevhodných čisticích prostředků poškození koberce či jeho zničení, nebo přinejmenším zkrácení jeho životnosti. A to vše by znamenalo pro firmu další náklady což je něco, čemu se vždy snaží vyhnout.

Jistě, ušetřilo by se především v případě, kdy by se tyto koberce nečistily. Avšak zde je nutné vzít na vědomí, jak důležitá je udržet reprezentativnost daného prostoru. Je tedy potřeba najít kompromis mezi četností čištění a výdaji. Jen tak bude spokojená jak daná firma, tak i návštěvníci.