Kdy vám dají kompenzaci?

Pokud je let zpožděn, není to zrovna důvod k nadšení. Ale v některých případech se člověk nemusí ani zase až tak moc kabonit. Protože jsou i lety, kde takové zpoždění zabolí nejen pasažéry, ale i toho, kdo je takto mizerně přepravoval.
Pokud je let operován leteckou společností sídlící v Evropské unii, Norsku, Švýcarsku nebo na Islandu, pokud jde o let spojující dvě místa v tomto prostoru nebo odlétá z tohoto prostoru mimo něj, náleží cestujícím v případě, že jejich zpoždění dosáhne předepsané délky a může za něj právě dopravce a nikdo jiný, docela příjemná finanční kompenzace. Jež může úměrně délce zpoždění a vzdálenosti mezi odletovou a cílovou destinací dosáhnout až šesti set eur. Vyplácených z vlastní kapsy letecké společnosti, která se provinila.

letištní hala

Ovšem toto odškodnění je závislé právě na vině dopravce. Pokud za něj může okolnost, již letecká společnost nemohla ovlivnit, neodškodňuje se. Protože větru a dešti nikdo neporučí a tak třeba špatné počasí, přírodní katastrofa, bezpečnostní situace, omezení letového provozu nebo stávka zaměstnanců třetí strany placení zprošťují.
A protože se dopravcům nechce ono dost tučné odškodnění platit z vlastní kapsy, nejednou se vymlouvají právě na některou z těchto situací, doufaje, že jim to cestující zbaští. Případně se s cestujícími odmítají bavit a doufají, že to nakonec zapadá prachem zapomnění.

cestující na letišti

Ovšem zpoždění letu je nepříjemná věc, nárok je nárok a tak by nikdo neměl nad oním odškodněním mávnout rukou. Měl by se ho domáhat, má-li na něj nárok. Protože i když se aerolinie někdy pokoušejí házet žadatelům o tyto peníze pomyslné klacky pod nohy, i když člověk nejednou neví, kde a jak si o odškodnění požádat, případně jak to dotáhnout až před soud, není to nic, co by se nedalo zvládnout. Zejména když existují právníci, kteří se na tuto problematiku vysloveně specializují, vědí, co a jak, a podobných případů se rádi ujmou. A navíc si řeknou o provizi až tehdy, kdy svému klientovi odškodnění skutečně vymohou, takže se jim neplatí nic jen tak a nelze na tom prodělat.
Myslete na to, až bude mít váš let zpoždění. Vždyť o peníze jde až v první řadě.