Nahradí jednou ruční výkopové práce stroje?

Není pochyb o tom, že vývoj techniky postupuje neustále kupředu. Neustále přichází na trh stále nové a nové vynálezy, které nám mají usnadnit život. A v obchodě to není jiné. I zde se objevují neustále další stroje, které mohou nahradit práci zaměstnanců, neboť jsou rychlejší, přesnější a spolehlivější a mohou pracovat neustále. A také nepotřebují mzdu a jiné platby, i když je třeba říci, že i provoz strojů něco stojí. Stačí se jen podívat na náklady na elektřinu.

Tento vývoj každopádně v mnoha lidech vyvolává obavy, zda i oni nebudou jednou nahrazeni a neocitnou se bez práce. To se týká především dělnických profesí. Obavy mají například ti, kteří provádí ruční výkopové práce Servis vířivých van.

vykop1

Tyto obavy jsou samozřejmě z určitého pohledu oprávněné. Přeci jen, i dnes vidíme, jak se i zde začíná stále více používat mechanizace. Dojde to ale jednou tak daleko, že úplně nahradí lidskou práci?

V první řadě je potřeba si uvědomit, proč se stále používají lidé, a nikoliv například bagry či jiné stroje. Je to proto, že pracují příliš málo precizně. Mohou tak snadno poškodit uložené potrubí či elektrické vedení. To se samozřejmě může stát i člověku, avšak pravděpodobnost je zde menší. Ucítí totiž, že jeho lopata na něco narazila, a bude tedy opatrný.

Je zde však ještě jeden důvod, proč zatím v tomto oboru stroje lidi nenahradí. A to je cena. Prozatím totiž vyjde levněji platit partu dělníků, než pořídit speciální stroj, který by jejich práci dokázal spolehlivě zastat.

vykop2

Avšak tak tomu nebude napořád. Všichni víme, že cena technologií klesá, jak postupně zastarávají. Přijde tedy i doba, kdy se jim specializovaný stroj vyplatí víc. A až tento posun nastane, budou se muset stávající dělníci rekvalifikovat na novou profesi, jinak hrozí, že budou nezaměstnaní a na trhu práce neupotřebitelní. A to rozhodně není něco, co bychom chtěli zažít.