Zajistěte svým dětem dostatek pohybu

Sport je pro vyvíjející se dětské tělo velmi potřebnou a nepostradatelnou složkou. Obzvláště v dnešní době, kdy si děti již nehrají venku na policisty a zloděje, na honěnou, děvčata neskáčou gumu a podobné hry. V dobách minulých, kdy děti stály o to hrát si venku, stačilo pouze umožnit jim to a dohlédnout, aby přišly včas domů nebo aby se nasvačily. V současné době přechází starost o pohyb dětí výhradně na rodiče. Dnešní generace dětí nemá dostatek pohybu, s kamarády se schází ve virtuálním světě, s rodiči tráví čas v kinech, nákupních centrech. Uspěchaností doby a také snadnou dostupností aut, které má každá rodina minimálně jedno ztratily také děti pohyb ve formě chůze, často je do školy a ze školy vozíme autem.

teenageři na výletě

Nemá smysl se zabývat tím, proč to tak je. Pro rodiče je důležité zamyslet se nad tím, jak dětem dopřát v jejich životě dostatek pohybu. Důležitá je motivace dětí. Může se stát, zvláště u malých dětí, že nerady chodí, ale když se sejdou s ostatními dětmi na hřišti, tak jim chůze nevadí. Je proto vhodné, trávit co možná nejvíce času na dětském hřišti. Samozřejmě to není možné pořád, můžeme si tedy pomoci nějakou hrou. Zkuste dítě motivovat například předstíraným závoděním nebo si trasu rozdělte na různé kratší úseky a na konci každého úseku dítě odměňte, například zatočením ve vzduchu nebo jinou věcí, kterou má vaše dítě rádo.

U školou povinných dětí je situace pro rodiče o trochu jednodušší, protože každá škola má na výběr mnoho mimoškolních pohybových aktivit, od tenisu, přes fotbal až po tanec. Nechte dítě, ať si zvolí samo, na jaký sport bude docházet a nechte ho, pokud bude chtít svůj zájem změnit. Není dobré trvat na jednom sportu, na který bude dítě docházet z donucení.
děti a fotbal

Vhodný pohyb je také chůze na různé výlety. Zde je situace horší pro rodiče větších dětí, které tato aktivita příliš nebaví. Pokud vašeho potomka již nenalákáte na turistické známky nebo nálepky, zkuste vzít na výlet i jeho kamarády. Pokud je necháte, ať si jdou na výletě svým tempem a povídají si o svých starostech, určitě je bude výlet bavíc než pouze v rodinném kruhu.