Čaje s vysokými antioxidačními účinky

Většina z nás si jednou za čas nebo někteří z nás i každý den dopřejí šálek dobrého čaje. Máme na výběr spoustu druhů. Černý, zelený, bílý, červený, ovocný, bylinný. Víte ale, že čaje pro vás mohou mít mnohé zdravotní benefity? Podívejme se třeba na to, jaké čaje mají vysoký obsah antioxidantů, které si jsou velmi prospěšné pro naše tělo.

Co to vůbec jsou antioxidanty?

Antioxidanty jsou látky, které chrání naše buňky. Konkrétně před oxidačním stresem a volnými radikály. Oxidační, nebo také oxidativní stres může být příčinou mnoha nejrůznějších onemocnění, proto je dobré se před ním chránit. Mezi antioxidanty řadíme například vitamíny A, C a E. Dále je najdeme v různých druhů čajů, ovoci, zelenině nebo oříšcích.

zelený čaj

A nyní se podívejme na čaje, které v sobě skrývají vysoký obsah antioxidantů.

Zelený čaj

Zelený čaj je jeden z nejoblíbenějších, ne-li ten nejoblíbenější druh čaje. Koupíte běžně čistý zelený čaj, nebo smíchaný s různými dalšími surovinami. Obsahuje vysoký obsah antioxidantů a k tomu má pozitivní vliv na naši paměť a kognitivní procesy.

Jasmínový čaj

Jasmínový čaj vyniká svou aromatickou chutí. Samotné květy jasmínu se používají i při různých aromaterapiích. Často jeho základ tvoří zelený čaj, který se smíchává s jasmínovými květy. Jedná se tedy o extra dávku antioxidantů. Kromě toho, jasmínový čaj má zklidňující účinky a účinkuje proti stresu a napětí, proto se doporučuje i v těchto případech zařadit do pitného režimu.

jasmínový čaj

Černý čaj

Také černý čaj má vysoký obsah antioxidantů. I tento druh čaje je velmi oblíbený, jelikož obsahuje vysokou dávku kofeinu a spousta lidí s ním nahrazuje kávu. Kromě toho, že jeho pitím do sebe dostanete dávku antioxidantů, vám dodá mnoho energie a působí pozitivně i na vaše trávení. Právě černý čaj se doporučuje popíjet při onemocněních žaludku či střev, jako jsou třeba nejrůznější průjmová onemocnění.