Jak být v bezpečí online?

  1. silné heslojedno z nejdůležitějších bodů bezpečnosti jezvolit si složité heslo. 

Mezi 3 nejpoužívanější hesla patří: 
·         123456
·         123456789
·         password ( přeloženo- ,,heslo”)
           
Až 80% uživatelů internetu má zvolené špatné heslo- krátké, jednoduché,…
 
Doporučení pro zvolení silného hesla je kombinace čísel, malých a velkých písmen.
Např: 5heS86Lo
bezpečnost a kurzor
 
2.            bezpečné stránkylidé často přehlížejí upozornění ,,Tato webová stránka je nebezpečná-může obsahovat virus.” a to je velká chyba. Stačí jedno kliknutí na této nebezpečné webové stránce a virus je ve vašem počítači. Může Vám stáhnout citlivá data nebo úplně vyřadit počítač z provozu. 
 
3.            neotvírat email od neznámé osobyje známo spoustu případů, kdy virus zlikvidoval počítač skrz e-mail. Majitel zařízení otevřel poštu a virus mu smazal všechny data v počítači. V dnešní době většina nebezpečných emailů spadne do SPAM složky a uživatel to vůbec nezjistí. Doporučení- neotvírat zprávy od neznámých kontaktů.
 
4.            nezveřejňovat osobní údajeVyplňujete často své osobní údaje na nějakou internetovou stránku? Dávejte si pozor, kam a jaké citlivé údaje vyplňujete. PAMATUJTE, že pro běžné objednávky zboží z internetu stačí zadat- jméno a příjmení, adresu bydliště, telefonní číslo a e-mail. Pokud po Vás chce e-shop více informací jako třeba- informace o platební kartě, heslo nebo číslo občanského průkazu, rozhodně NEVYPLŇUJTE. 
zámek s čísly

 
5.            platby kartouNejlepší způsob jak zaplatit internetovou objednávku, je na dobírku. Zásilku zaplatíte při převzetí hotově a nebusíte zadávat údaje z karty na internet. Pokud  si ale nechcete připlácet za dobírku, nejbezpečnější je platba převodem.Při platbě kartou online musíte zadat všechny údaje o vaší platební kartě- číslo karty, jméno vlastníka, CVC kód. Není to vůbec bezpečné, protože po zadání těchto údajů, vám mohou vzít všechny peníze z platební karty.