Jak začít podnikat bez vlastnictví nemovitosti či bydliště?

Založit si živnostenský list jako osoba samostatně výdělečně činná – OSVČ je v dnešní době poměrně jednoduchou a rychlou záležitostí, avšak málokdo si uvědomí, že u této formy je sídlo vlastně adresa bydliště. Při dnešních vysokých cenách nemovitostí začíná být vlastní bydlení či nemovitost stále více nedostupná, a tak se mnoho zejména mladých začínajících podnikatelů musí uchýlit k bydlení nájemnímu.

Pokud však podnikáte jako OSVČ, nájemní bydlení, které se může poměrně často měnit, je často nepříjemnou komplikací. Pokud změníte bydliště, je nutné změnit i sídlo OSVČ a s tím i neustále měnit fakturační údaje, razítka a sídlo svého podnikání. Toto je dozajista nepříjemné pro vás i vaše klienty. Někomu může být i nepříjemná situace, kdy je vaše skutečné bydliště veřejně prezentováno.

Sídlo dům

U právnické osoby – společnost s ručením omezeným, akciové společnosti či spolku je situace snazší, neboť adresa sídla může být odlišná od bydliště a lze toto vyřešit virtuálním sídlem. Jak to vyřešit v případě fyzické podnikající osoby – OSVČ? I zde je řešení stejné. Postačí si realizovat virtuální sídlo pro OSVČ formou virtuálního bydliště.

Kromě vyřešení palčivého problému s časově trvalou adresou sídla ve formě bydliště nám tato varianta nabízí i další přidané hodnoty jako např. přebírání, evidence a avízo k doručené poště, možnost krátkodobého či delšího pronajmutí reprezentativních prostor pro jednání s klienty či úřady nebo také možnost využití skutečného kancelářského zázemí.

Klíč od sídla

Pokud se třeba někdy přestěhujete, sídlo OSVČ zůstane stejné, a to ušetří nemálo problémů a ochrání naše finance a čas. Cenové rozpětí je velmi přívětivé a rozhodně nezatíží váš podnikatelský rozpočet ani v počátcích od založení živnostenského listu. Pokud stále bydlíte u rodičů, v případě neočekávaných podnikatelských neúspěchů, mohou vaši rodiče klidně spát.

A tyto benefity rozhodně za onu minimální investici stojí. I OSVČ může mít klidnou mysl a dobrý start pro své záměry.