Jaké mají mobilní domy nevýhody

Ne každému se líbí představa, že stráví celý svůj život na jednom místě. Jsou i lidé, kteří chtějí cestovat, poznávat stále nové lidi, nová místa. To však znamená časté stěhování, což je náročné nejen časově, ale především finančně.

Naštěstí i pro tyto typy lidí existuje řešení. Jsou jím mobilní domy. Jedná se o vynález, který k nám přišel původně ze Spojených stát Amerických, kde je tento fenomén podstatně více rozšířen, než je tomu prozatím u nás.

karavan1

Je tomu především proto, že jsou zde mnohem větší vzdálenosti mezi jednotlivými městy a navíc na jihu jsou teploty prakticky po celý rok dostatečně vysoké.

O co se ale jedná? V podstatě jde o typ nákladního automobilu, kdy je přívěs jeho součástí a nedá se oddělit. Trochu v tomto ohledu připomíná autobus. Onen přívěs se navíc dá roztáhnout, aby uvnitř vznikl další prostor. Ten je obvykle používán na uskladnění postelí.

Uvnitř naleznete prakticky vše, co potřebujete ke svému alespoň relativnímu pohodlí – lůžko, toaletu, teplou i studenou vodu a dokonce i elektřinu. Často bývá vybaven i televizní anténou, takže nebudete ochuzeni ani o tu.

karavan2

Zdálo by se to skvělé, ale má to nějaké nevýhody? Ano, má. Především je zde fakt, že prostor je podstatně menší než i u nejmenší bytové jednotky u nás. To pocítíte zvláště během zimních měsíců, které nás prakticky uzavřou uvnitř. Pokud karavan obývá vícečlenná rodina, pak ponorková nemoc na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Dále je zde fakt, že vodu je nutné doplňovat. Je samozřejmé, že zde nemůže být zavedeno vodovodní potrubí, takže je třeba vodu doplňovat do velkých nádrží, ze kterých je potom rozváděna. Podobně je tomu i s toaletou, kterou je nutné pravidelně vyprazdňovat – přímý odvod do kanalizace zde zkrátka není.

Jak je vidět, má tento způsob života své výhody a nevýhody. A záleží jen na konkrétním člověku, zda se mu bude líbit.