Nechte oči odpočinout

V některých případech, které se týkají našeho zdraví, platí více než jinde známé rčení o „bychovi“, který už je, kdo ví kde. Tím případem, kde je většinou poškození našeho zdraví nevratné, je zrak.
o   Někdo má tu smůlu, že se narodí s nějakým zrakovým hendikepem a někdo si na problém zadělá svým způsobem života.
Podle očních lékařů je dnes mladá generace více ohrožena vadami zraku. Mohou za to pochopitelně moderní technologie, bez kterých už není v současné době možné fungovat. Je to prostě něco za něco.
o   Máme sice usnadněný život, ale také v některých směrech více zdravotních potíží.
kontrola očí
Proto polovina dětí do patnáctého roku trpí krátkozrakostí nebo jinou oční vadou. Jak ale všichni dobře víme, mladému člověku není možné nic vysvětlit a musí si na všechno přijít sám. I na své životní omyly. Tudíž, vymlouvat jim nadměrné používání tabletů nebo chytrých mobilů, je asi zbytečné.
o   Možná, že by nebylo špatné, pokud by alespoň přistoupili na kompromis a dodržovali některé zásady.
a)     Nechávat oči odpočinout.
b)    Při delší práci na blízko nechat oči, aby se podívaly pro změnu do dálky. Nejlépe do zeleně.
c)     Chránit zejména v létě zrak proti UV záření.
d)    Dodržovat zásady správné výživy.
brýlatá programátorka

Cvičením se nic nenapraví

Před časem se u nás objevila jedna zázračná metoda, díky které bylo možné zbavit se krátkozrakosti. Šlo o cvičení očních svalů. Jednalo se o praktiku alternativní medicíny.
o   Je pravda, že v příručce bylo několik spokojených lidí, kteří radostně odhazovali brýle.
o   V reálu se ale nikdo s nikým takovým nesetkal.
Oční specialisté raději doporučují nechat oči odpočinout, nežli je po nějaké větší námaze ještě vysilovat. Ideální je pravidlo 20–20–20. Což znamená – po dvaceti minutách práce na počítači se na dvacet sekund podívat na bod, který je vzdálený alespoň dvacet stop (přibližná vzdálenost 6 metrů).