Proč se již téměř nepoužívají klasické tlačítkové mobily?

Dnes má prakticky každý mobilní telefon s dotykovým displejem. Přitom se lidem ještě před několika lety o něčem takovém ani nesnilo. Tento trend však znamenal i ústup klasických tlačítkových mobilů, na které jsme byli zvyklí.

 

Samozřejmě, na pultech prodejen je ještě občas najdeme, avšak obvykle se jedná o levné, jednoduché modely, určené především pro starší spoluobčany, kteří mají s dotykovým displejem potíže. Pokud si mladý člověk přijde koupit nový telefon, obvykle mu prodejce ten tlačítkový ani nenabídne.

 

Tady se můžeme zastavit a debatovat nad příčinou tohoto jevu. Koneckonců, zdánlivě k tomuto vývoji nebyl důvod. Tlačítkové přístroje pracovaly velmi dobře a lidem vyhovovaly po mnoho let. Ovšem jakmile se objevily „dotykáče“, prakticky ihned tyto starší modely vytlačily.

 

starý tlačítkový mobil

 

Hlavním důvodem je samozřejmě usnadnění ovládání telefonu. Přeci jen, je mnohem jednodušší jej ovládat tím, že se dotkneme příslušné ikony, než abychom klávesami navigovali šipky. O tom, jak se zjednodušilo psaní zpráv se ani není třeba zmiňovat.

 

Další výhodou je mnohem větší displej. To je důležité zejména když si uvědomíme, že dnes mobil používáme často i k prohlížení internetu. Zkuste si představit, že byste si četli webovou stránku nebo dokonce pouštěli video na klasickém malém displeji. Nic moc, že?

 

dotykový mobilní telefon

 

Samozřejmě je potřeba říci, že i tento typ má své nevýhody. A o nich je rozhodně dobré vědět. Tou asi největší je náchylnost displeje k prasknutí. Vzhledem k jeho velikosti se totiž mnohem snáze poškodí například při pádu. A je potřeba si uvědomit, že prasknuté místo se stane necitlivým k našemu dotyku, což znamená, že nemůžeme kliknout na nic, co bude umístěno právě tam.

 

Dále je to cena. Ta může u těch nejnovějších modelů dosáhnout vpravdě závratných částek. Avšak i u těch obyčejných není často zrovna malá. Pokud tedy chcete kvalitní přístroj, připravte se na to, že budete muset poněkud připlatit.

 

To samozřejmě neznamená, že tyto nevýhody převažují nad výhodami. Tak tomu rozhodně není. I proto tento typ pokračuje v dobývání českého, ale i celosvětového trhu.