Roušky na míru člověka i společnosti

Ano, ty plátěné rúšky, jenž se do našeho podvědomí nesmazatelně zapsaly před pár lety. V době, když vypukla epidemie Covidu-19 a naši příbuzní, známí i sousedé, začali šít rúšky, na pomoc jak svému okolí, tak i na místa, na která by oni sami nečekali. Ať už v nemocničním prostředí, škole, práci nebo při cestě hromadnou dopravou za svým cílem, rúšky, jsou bezkonkurenčně nejlepším přítelem člověka, který se snaží předejít zbytečnému onemocnění, nebo jeho šíření, po jak veřejných prostorech, jako jsou obchodní centra, veřejná doprava nebo kostely. Tak i po soukromých sférách, jako pracovní prostředí malé firmy, nebo skromné kanceláře schované hluboko v městské zástavbě.

modrá rouška

Volba nošení rúšky je bezvýhradně pouze na člověku, a jeho pudu chránit sebe nebo své okolí. Samozřejmě, je léto, úmorné horko a parné slunce vám pálí tvář, tak nebudete chodit na autobusové zastávce nebo přímo v autobuse zahaleni rúškou, ještě pokud vám zdravotně není nic horšího než obvykle. Rozdíl ale je, jsme-li nemocní, máme chřipku, angínu, streptokok nebo jen nárazové vykašlávání, jak k tomu budeme přistupovat vzhledem k událostem, jenž bez jakékoliv nadsázky, změnily za poslední dva roky svět. Ačkoliv nás rúška často omezuje, nelze popřít že se na ní dá zvyknout a stále mít na paměti, že jí nemusíme nosit na každém místě které za den navštívíme. Ať jíž rúšku používáme jako pomocníka s nemocemi, módní doplněk nebo jen jako možnost zviditelnit se, není od věci pořídit si takovou, jenž vám sedne na tvář stejně jako na uši.

nošení roušek

Představte si, že jdete po městě a jen při cestě do obchod a zpět potkáte na ulici sto tisíc lidí. Pro mnohé z nás je to představa jako z nějakého sci-fi filmu, ale bavíme se tady o Japonsku, přesněji například Tokio.
Ačkoliv je smog jedním z hlavních důvodů nošení rúšek a respirátorů tamním obyvatelstvem, stalo se díky tomu i to, že když přišla nákaza Covidem-19, Japonsko mělo své statistiky na poměr obyvatelstva mnohem lepší než země, ve kterých byly rúšky vzácnou podívanou.
Sebevíce vychovaný člověk občas vyprskne z úst, když jej popadne smích nebo údiv. A pokud jsme nemocní, je lepší si buď udržovat dostatečný odstup, nebo si pořídit kvalitní a příjemnou rúšku.
Rúška je v základu je účinná méně než respirátor, zato ale je lépe upravovatelná, pratelná a dle materiálu ze kterého je vyrobena, i pohodlná a příjemná.