Tajemství neznámého sportu – Baton Twirling

Jedná se o sport, při kterém doslova manipulujete kovovou tyčí. Je velmi podobný například naší gymnastice. Baton Twirling kombinuje tanec, koordinaci či flexibilitu při kterém manipulujete tyčí. Provádí se za doprovodu hudby. Při Batonu se mísí různé taneční kreace, které působí velmi elegantně. Existuje mnoho typů těchto výstupů. Mažoretky mohou tančit ve skupině nebo sólo. Některé tanečnice se začínají učit už ve dvou letech, jiné až ve školním věku.

tanec

Je nutné mít nějaké znalosti o tom, jak například správě držet tyč nebo s ní manipulovat. Říká se jí ale také obušek a bývá z lehkého kovu, např. hliník s pružnými konci. Obušky mohou být v několika variantách, ať už tenké nebo tlustší. Existují také čísla kde se Baton provádí s 2 či 3 obušky.
Je velmi nutné mít koordinaci nad vlastním tělem a zvládat všechny prvky jako tyč, tanec a gymnastiku tak, aby se nic nepokazilo.
Co se týká oblečení, je možné mít krátké či dlouhé šaty nebo kostým. Závisí to hlavně na pravidlech soutěže.
Každá soutěž je rozdělená podle věkových kategorií a patří mezi velmi oblíbený sport.

bavič

Historie z hlediska Twirlingu
Za místo, kde tento sport vznikl je považována západní Evropa a Asie. Mnoho lidí si myslí, že vznikl na tanečních festivalech, kde vystupující používali nože, pušky či hole a točili s nimi. Později začaly vznikat různé organizace, které se rozhodly ctít původ a začaly vznikat plány na první mistrovství světa v Baton Twirlingu. V roce 1980 se konalo první mistrovství v Seattlu ve Washingtonu. Každým dalším rokem se soutěž koná v jedné z členských zemí a to v srpnu. Patří zde země jako Německo, Belgie, Chorvatsko, Česká republika, USA, UK apod.

hůlky

Mistrovství je rozděleno do několika kategorií jako je například Freestyle Senior ženy a muži, Junior Ženy a muži, Single obušek, 2 obušky, 3 obušky apod.
Soutěž má velký úspěch a je jen otázkou, kdy naše země bude také tou hostující. Pokud byste se chtěli dozvědět o tomto sportu ještě více informací, neváhejte navštívit .