Tipy, které zachrání začínající chovatele rybiček

Také vás okouzlili pestrobarevné akvarijní rybičky a chtěli byste si tenhle modrý podvodní svět zařídit i u vás doma? Dáme vám několik základních rad, které se vám jako začínajícímu chovateli rybiček budou určitě hodit. Hned na začátek bychom vás chtěli upozornit, že akvarijní rybky nejsou tak nenáročná stvoření, jak se spousta lidí může milně domnívat, ba naopak potřebují spoustu času a péče. I když se s nimi nemůže pomazlit, tak jako s jinými chlupatými kamarády, přesto si je jistě zamilujete. Odměnou vám pak bude krásný výhled na spokojené rybičky ve vlastním akváriu.

okrasné rybky

1.       Než si pořídíte rybičky

První co budete potřebovat, je skleněné akvárium. Mělo by být jednoduché a prostorné, nahoře i dole stejně široké. Mělo by co nejrealističtěji evokovat prostředí, ve kterém se ve volné přírodě pohybují, proto rovnou zapomeňte na nejrůznější hrady, figurky a další nesmysli, které jsou maximálně pro vaše potěšení. Akvárium neumisťujte přímo k oknu, rybám totiž vadí přímé sluneční světlo. Stejně tak ale nedokážou žít úplně bez světla, ideální variantou je proto umělé osvětlení. Rybičky také potřebují dostatek prostoru, na jednu rybičku se uvažuje přibližně 1 litr vody na centimetr délky.

 

2.       Osvětlení

Pro většinu akvárií volte zářivkové osvětlení, které bude mít příkon 50 W na 100 litrů. Ovšem osvětlení vybírejte až nakonec, některé rostlinky potřebují světla méně, jiné naopak více.

bendálské kotě

3.       Údržba akvária

V akváriu by se nemělo nic rozkládat nebo plesnivět, i v krmení proto znamená méně více. Raději proto rybičky krmte častěji, než jednou a pořádně. Navíc překrmování rybičkám příliš neprospívá. Vodu vyměňujte postupně, vždy tak ¼ objemu jednou za 14 dní. Menší akvária vyměňujte přibližně jednou týdně. Akvárium by si mělo žít v podstatě svým vlastním životem, proto do jeho ekosystému zkuste zasahovat co nejméně.