Zábava a radost na dětských hřištích

V každém městě, městečku, ba i už na vesnicích přišli na to, že je dobré vytvořit dětská zábavní hřiště. Kde jinde by se malí předškoláci měli scházet a hrát si s kamarády?
klouzačka a houpačka
No přece na dětském hřišti!
Podívali jsme se do nedávné historie, kdy začala vznikat dětská hřiště. Pravděpodobně se dětská hřiště začala stavět na přelomu padesátých a šedesátých let, a to spolu se stavbou panelákových sídlišť. Na sídlištích se soustředilo mnoho rodin, dětí a hledala se možnost, jak sídliště zvelebit a dát prostor dětem ke hraní. Zprvu obyčejné prolézačky, sem tam houpačka, autoři museli vymýšlet i z jakých materiálů atrakce postavit tak, aby vydržela nápor dětí, změny počasí. Hlavně se velmi dbalo na bezpečnost dětí.
prolézačky a holky
Dětská hřiště byla součástí i zahrad v mateřských školách, ale tyto zahrady byly zpravidla zamčené a umožňovaly používání atrakcí jen v době otevřených školek a školkovým dětem.
Jak šel čas, modernizovala se i dětská hřiště. Začala vznikat s novými moderními prvky znovu ve městech, na vesnicích, nově se začaly objevovat zahrady pro děti v přírodním stylu – jakési relaxační zóny i pro dospělé. Bývají v blízkosti města, lze tam dojít pěšky, děti na svých motorkách i koloběžkách pokračují v zahradách slalomem, hupsnou na klouzačku, neustále běhají, šplhají po provazech, běhají po kmenech jako po překážkové dráze. Děti si vůbec neuvědomují, že se učí přirozenému pohybu a hlavně v přírodě a s kamarády.
holčička na houpačce
Učí se nenásilně i komunikaci mezi sebou, půjčují si hračky, smějí se, škádlí, hřiště jsou pro děti úžasná zábava a rozptýlení! Malí okupují prostorná pískoviště a plácají bábovičky. Standardním vybavením dětských hřišť jsou lavičky k sezení různých tvarů, či kmeny, pařezy – na kterých mohou být vyřezávaní ptáci, zvířata a děti je poznávají. Procvičují si nenásilně znalosti z přírody, seznamují se se zvířaty, která třeba do té doby ani neznaly.
Hřiště pro děti slouží nejen k zábavě dětí, ale hlavně i k navazování kamarádství, rozšiřuje se jejich slovní zásoba, učí se vzájemné spolupráci, maminky se seznamují.
Dětská hřiště jsou vlastně taková malá komunita, kde se setkávají děti různého věku a jejich rodiče, prarodiče s dalšími dětmi a sdílejí spolu hry, zábavu, radost ze života.
Dětská hřiště rostou jako houby po dešti, a proto dávám palec nahoru!