Proč dát přednost pískové filtraci před kartušovou

Filtrování vody v bazénu nebo ve vířivé lázni je základním předpokladem pro udržení čistoty vody.
kachnička v bazénu

Písková filtrace

Využívá jednoduchého mechanického principu zachycování nečistot ve filtrační nádobě, která je vyplněna speciálním jemnozrnným pískem. Jako vhodnou alternativu lze využít i přírodní minerál zeolit, který křemičitý písek dokáže zastoupit. Tekutina v nádrži je vháněna čerpadlem přes zachycovače hrubých nečistot – skimmery do válcové nádoby, velikost zrn písku je tak velká, že vodu propouští pod dostatečným tlakem a zároveň se mezi zrnky usazují prachové částice a organické nečistoty.
Pro instalaci celého zařízení je nutný matematický výpočet, který by měl provést odborník. V potaz se bere velikost nádrže, četnost využívání a možnost připojení příslušenství, jako je solární ohřev vody a ruční nebo poloautomatický vysavač. Jestliže je systém dobře navržen a čerpadlo je dostatečně výkonné, ušetříte tímto způsobem prostředky na bazénovou chemii. Výkonnost se počítá na množství kubických metrů tekutiny přefiltrované za hodinu, přičemž by mělo dojít během 24 hodin přibližně ke třem cyklům kompletního přefiltrování celého objemu bazénu.
plavecký bazén

Kartušová

Čerpadlo tentokrát prohání tekutinu přes filtrační vložku uvnitř nádoby. Tu tvoří papírová výplň, nejčastěji ve tvaru válce a membrány připomínající harmoniku. Na podobném principu pracují i některé kávovary. Nevýhodou je častá výměna papírových vložek, ty se musí měnit i několikrát během jednoho měsíce, na rozdíl od křemičitého písku v pískové filtraci, který vyžaduje výměnu až po dvou sezónách. Kartušové boxy jsou primárně určeny pro malé objemy bazénů, většinou v rozmezí od dvou do osmi krychlových metrů.
venkovní bazén s lehátky
Výhodou tohoto systému jsou velmi nízké pořizovací i provozní náklady, čerpadlo nevyžaduje tak velký výkon a pro velmi malé bazénky většinou postačí, i když za cenu nižšího komfortu v průběhu obsluhy.